• Намалена цена
  • Ново
Кинески Erhu 01AS Две жици виолина виолина Ексклузивни Врежани Код Музички Жичени Инструменти со Колофон лак и книга Случај
zoom_in

Кинески Erhu 01AS Две жици виолина виолина Ексклузивни Врежани Код Музички Жичени Инструменти со Колофон лак и книга Случај

DEN 4316.00 4795.20

Износот
check Това е достапна


На erhu исто така се нарекува nanhu ("јужна виолина"),а понекогаш позната на Запад како "Кинески виолина" или "Кинески две string виолина," е twostringed поклони музички инструмент, што се користи како соло инструмент, како и во мали ансамбли и големите оркестри. Тоа е многу популарен инструмент во huqin семејството на Кинески поклони гудачки инструменти, заедно со zhonghu, gaohu, banhu, jinghu, sihu, и бројни други. Користат и традиционалните и современите парчиња, тоа е разноврсна инструмент.
Играње техника
Подесување
На erhu е речиси секогаш е наместена во интервал од една петтина. Внатрешноста string (најблиската да плеер) генерално е наместена во D4 и надвор string за A4. Ова е исто како и двете средишни линии на виолина.
Позиција
На erhu е пуштена да седнат, со звучна кутија поставена на горниот дел од левата бутина и вратот одржа вертикално.
Десната рака
Лак се одржува со underhand зафат. Лакот за коса е прилагодена така што е малку лабава. Тензијата е предвидено од страна на прстите од десната рака. Лакот за коса е сместен помеѓу две жици и двете страни на лакот за коса се користат за производство на звук, играчот турка лак оддалеченост од телото кога bowing A string (надвор string), и се повлекува кон внатре кога bowing на "внатре"
D string.
Настрана од вообичаената bowing техника се користи за повеќето парчиња, erhu исто така, може да биде извлечен, обично го користат вториот прст на десната рака. Ова произведува сува, исклучен на ѕвонење (ако било кој од отворените жици е извлечен, звукот е нешто повеќе resonant) која понекогаш посакуваната во современата парчиња.
Левата рака
Левата рака ја менува тонот на стрингови со притискање на string во нормален хармонично поени. Како инструмент нема frets, тонот е благо muddled, но resonant. Техники вклучуваат hua јин (слајдови), rou xian (вибрато), хуан ba (менување на позиции), итн. Делови од erhu : Qin тонг, звучна кутија или resonator тело; тоа е хексагонална (лиу jiao, јужна), octagonal (ba jiao,северна), или, поретко, круг. Кожата, направени од python. На python кожата дава erhu својот карактеристичен звук. Qin gan, на вратот. Qin tou, врвот или на совет на вратот, најчесто едноставни крива со парче коска или пластична на врвот, но, понекогаш е детално ја врежан со змеј главата. Qin zhou. подесување штипки, традиционални дрвени или метални машина опрема штипки. Qian џин, орев, направени од стрингот, или, поретко, метална кука. Nei xian, внатре или внатрешното string, обично се подесени да D4, најблискиот да player. Wai xian, надвор или надворешниот string, обично се подесени за A4. Qin ма, мост, изработени од дрво. Гонг, лак, има завртка уред да се разликуваат лак за коса тензија. Гонг gan , лак стап, направени од бамбус.

ГОРНИОТ МАТЕРИЈАЛ:
Shiraki erhu
Големина:
82*11*10 cm
Бренд Име:
SevenAngel
Број На Модел На:
WY-01AS
Име:
кина erhu

Слична стока во категоријата..